FFF 75160-119-36LF
75160-119-36LF picture photo
Mfg. Part Number
75160-119-36LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
BERGSTIK
Datasheet Download
75160-119-36LF.pdf
Availability of 75160-119-36LF
QUANTITY
75160-119-36LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 75160-119-36LF
Internal Part NumberEIS-75160-119-36LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationMultiple Series/ BergStik 03/Nov/2011
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.505" (12.83mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)75160-119-36LF
Related Links75160-1, 75160-119-36LF Datasheet, FFF Distributor
75160-119-36LF Details Description
Related parts for 75160-119-36LF
CAP ARRAY 1000PF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
PWR LED SOURCE 1W AMBER ALINGAP datasheet.pdf
POWER STRIP SURGE PROTECT 6'C datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
LEAD TEST HD XR-XR 36" SET/10 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS HIGH 50PPM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN INSERT 12POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 PIN RECP datasheet.pdf
20UF 200V 11.125X31.75 85C AXI datasheet.pdf