CTS Electronic Components 752091561GP
752091561GP picture photo
Mfg. Part Number
752091561GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 9SRT
Datasheet Download
752091561GP.pdf
Availability of 752091561GP
QUANTITY
752091561GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 752091561GP
Internal Part NumberEIS-752091561GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information752 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package250
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series752
PackagingBulk
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)560
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins9
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case9-SRT
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.515" L x 0.080" W (13.08mm x 2.03mm)
Height0.100" (2.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)752091561GP
Related Links75209, 752091561GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
752091561GP Details Description
Related parts for 752091561GP
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BIT SLOTTED 1.6MM X 8MM 1.97" datasheet.pdf
HEAT SINK 25MM X 25MM X 9.5MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO263AB datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
SR BTS FT BRS 6 ASY C datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/4W .02% AXIAL datasheet.pdf
HDI PIN HSG 3 ROW 96 POS datasheet.pdf