CTS Electronic Components 753161512GPTR7
753161512GPTR7 picture photo
Mfg. Part Number
753161512GPTR7
Brief Description
RES ARRAY 14 RES 5.1K OHM 16DRT
Datasheet Download
753161512GPTR7.pdf
Availability of 753161512GPTR7
QUANTITY
753161512GPTR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 753161512GPTR7
Internal Part NumberEIS-753161512GPTR7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series753
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±2%
Number of Resistors14
Number of Pins16
Power Per Element40mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-DRT
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.245" L x 0.080" W (6.22mm x 2.03mm)
Height0.100" (2.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)753161512GPTR7
Related Links7531615, 753161512GPTR7 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
753161512GPTR7 Details Description
Related parts for 753161512GPTR7
IC UNIV BUS DVR 20BIT 56TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 56PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 23000UF 10% 250V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 2MM GOLD DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf