FFF 75844-101-12LF
75844-101-12LF picture photo
Mfg. Part Number
75844-101-12LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
75844-101-12LF.pdf
Availability of 75844-101-12LF
QUANTITY
75844-101-12LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 75844-101-12LF
Internal Part NumberEIS-75844-101-12LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.225" (5.72mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)75844-101-12LF
Related Links75844-1, 75844-101-12LF Datasheet, FFF Distributor
75844-101-12LF Details Description
Related parts for 75844-101-12LF
CONN CARDEDGE 130POS .050" SMD datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ FAST SPEED UP datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 55POS datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf