FFF 75844-802-50LF
75844-802-50LF picture photo
Mfg. Part Number
75844-802-50LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
75844-802-50LF.pdf
Availability of 75844-802-50LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
75844-802-50LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 75844-802-50LF
Internal Part NumberEIS-75844-802-50LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)75844-802-50LF
Related Links75844-8, 75844-802-50LF Datasheet, FFF Distributor
75844-802-50LF Details Description
Related parts for 75844-802-50LF
IC CTRLR PWM SMPS CM UVLO 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CONN DIN C FEMALE 64CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf