Grayhill, Inc. 75BF36-01-1-03N
75BF36-01-1-03N picture photo
Mfg. Part Number
75BF36-01-1-03N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
75BF36-01-1-03N.pdf
Availability of 75BF36-01-1-03N
QUANTITY
75BF36-01-1-03N Order Process
Ship out your order
Specifications of 75BF36-01-1-03N
Internal Part NumberEIS-75BF36-01-1-03N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series75
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel13.97mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)75BF36-01-1-03N
Related Links75BF36-, 75BF36-01-1-03N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
75BF36-01-1-03N Details Description
Related parts for 75BF36-01-1-03N
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 24VOUT SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" .50MM 8POS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT STR PCB datasheet.pdf
CONN EARTHING CAP FOR PNLMT CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf