| Internal Part Number | EIS-76209-014LF | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - PC Pin, Single Post Connectors | |
| Series | Bergpin® | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Single Post | |
| Terminal Style | Pin Retention | |
| Pin Size - Above Flange | 0.025" (0.64mm) Square | |
| Pin Size - Below Flange | 0.025" (0.64mm) Square | |
| Length Above Flange | - | |
| Length Below Flange | - | |
| Length - Overall | 0.620" (15.75mm) | |
| Flange Diameter | - | |
| Mounting Hole Diameter | 0.034" ~ 0.036" (0.86mm ~ 0.91mm) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Solder | |
| Insulation | Non-Insulated | |
| Board Thickness | 0.062" ~ 0.125" (1.57mm ~ 3.18mm) | |