CTS Electronic Components 766161124GP
766161124GP picture photo
Mfg. Part Number
766161124GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 120K OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161124GP.pdf
Availability of 766161124GP
QUANTITY
766161124GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161124GP
Internal Part NumberEIS-766161124GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information766 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package49
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series766
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161124GP
Related Links76616, 766161124GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161124GP Details Description
Related parts for 766161124GP
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 100MA 16DIP datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
INSULTHERM TRU-FIT 6AWG 250' datasheet.pdf
RES 681 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
SST DEBURRING WHEEL 8" 8S FIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf