CTS Electronic Components 766161151GP
766161151GP picture photo
Mfg. Part Number
766161151GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 150 OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161151GP.pdf
Availability of 766161151GP
QUANTITY
766161151GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161151GP
Internal Part NumberEIS-766161151GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information766 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package49
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series766
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)150
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161151GP
Related Links76616, 766161151GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161151GP Details Description
Related parts for 766161151GP
SWITCH SPDT .1A 150GF LEFT/A 30V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 7A 125V datasheet.pdf
RES SMD 105KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MCX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 10V X6S 01005 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf