CTS Electronic Components 766161511GPTR13
766161511GPTR13 picture photo
Mfg. Part Number
766161511GPTR13
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 510 OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161511GPTR13.pdf
Availability of 766161511GPTR13
QUANTITY
766161511GPTR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161511GPTR13
Internal Part NumberEIS-766161511GPTR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)510
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161511GPTR13
Related Links7661615, 766161511GPTR13 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161511GPTR13 Details Description
Related parts for 766161511GPTR13
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.2PF 100V 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 300MW SOD523 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 250V C0G RADIAL datasheet.pdf
RES 43 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 193K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 2W SMBG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf