CTS Electronic Components 766161563GPTR13
766161563GPTR13 picture photo
Mfg. Part Number
766161563GPTR13
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 56K OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161563GPTR13.pdf
Availability of 766161563GPTR13
QUANTITY
766161563GPTR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161563GPTR13
Internal Part NumberEIS-766161563GPTR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series766
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161563GPTR13
Related Links7661615, 766161563GPTR13 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161563GPTR13 Details Description
Related parts for 766161563GPTR13
KURLY-LOK BL/HOLE 5/8" 1"H datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf