CTS Electronic Components 766161753GPTR7
766161753GPTR7 picture photo
Mfg. Part Number
766161753GPTR7
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 75K OHM 16SOIC
Datasheet Download
766161753GPTR7.pdf
Availability of 766161753GPTR7
QUANTITY
766161753GPTR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 766161753GPTR7
Internal Part NumberEIS-766161753GPTR7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series766
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766161753GPTR7
Related Links7661617, 766161753GPTR7 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766161753GPTR7 Details Description
Related parts for 766161753GPTR7
RES 180 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 7500PF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 316 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
350 TB PCB CONNECTOR datasheet.pdf
CAP 1200 UF 20% 10 V datasheet.pdf