CTS Electronic Components 766163105GP
766163105GP picture photo
Mfg. Part Number
766163105GP
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 1M OHM 16SOIC
Datasheet Download
766163105GP.pdf
Availability of 766163105GP
QUANTITY
766163105GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766163105GP
Internal Part NumberEIS-766163105GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information766 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package49
Series766
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766163105GP
Related Links76616, 766163105GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766163105GP Details Description
Related parts for 766163105GP
FIXED IND 330UH 900MA 500 MOHM datasheet.pdf
IC CONV PWM UVLO HV SOT223-4 datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV NPO 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf