CTS Electronic Components 766163124GP
766163124GP picture photo
Mfg. Part Number
766163124GP
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 120K OHM 16SOIC
Datasheet Download
766163124GP.pdf
Availability of 766163124GP
QUANTITY
766163124GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766163124GP
Internal Part NumberEIS-766163124GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information766 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package49
Series766
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766163124GP
Related Links76616, 766163124GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766163124GP Details Description
Related parts for 766163124GP
FIXED IND 680UH 850MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58U UHFM datasheet.pdf
Crystal 13.5000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 10V 1411 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 10% 300W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.5KV 3A SOD64 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf