CTS Electronic Components 766163124GP
766163124GP picture photo
Mfg. Part Number
766163124GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 120K OHM 16SOIC
Datasheet Download
766163124GP.pdf
Availability of 766163124GP
QUANTITY
766163124GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766163124GP
Internal Part NumberEIS-766163124GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information766 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package49
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series766
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766163124GP
Related Links76616, 766163124GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766163124GP Details Description
Related parts for 766163124GP
CONN SOCKET 14-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 36LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.050" 60 POS datasheet.pdf