CTS Electronic Components 766163271GP
766163271GP picture photo
Mfg. Part Number
766163271GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 270 OHM 16SOIC
Datasheet Download
766163271GP.pdf
Availability of 766163271GP
QUANTITY
766163271GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766163271GP
Internal Part NumberEIS-766163271GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information766 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package49
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series766
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)270
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766163271GP
Related Links76616, 766163271GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766163271GP Details Description
Related parts for 766163271GP
CONV DC/DC 1W 5VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
5 P MIC4 DBLE LOCK PLUG datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE HV 10-MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V 300A 2TOWER datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 0606 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
STRIP GUIDE REAR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf