CTS Electronic Components 766163271GP
766163271GP picture photo
Mfg. Part Number
766163271GP
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 270 OHM 16SOIC
Datasheet Download
766163271GP.pdf
Availability of 766163271GP
QUANTITY
766163271GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766163271GP
Internal Part NumberEIS-766163271GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information766 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package49
Series766
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)270
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766163271GP
Related Links76616, 766163271GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766163271GP Details Description
Related parts for 766163271GP
CORD GRND FLR 10MM W/RES 10' datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 490MA 330 MOHM datasheet.pdf
HARNESS CLIP PUSH MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CLAMP, INSERTER datasheet.pdf
IC DGTL ISOLATOR DCDC 5KV 20SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf