CTS Electronic Components 766163511GPTR7
766163511GPTR7 picture photo
Mfg. Part Number
766163511GPTR7
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 510 OHM 16SOIC
Datasheet Download
766163511GPTR7.pdf
Availability of 766163511GPTR7
QUANTITY
766163511GPTR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 766163511GPTR7
Internal Part NumberEIS-766163511GPTR7
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)510
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766163511GPTR7
Related Links7661635, 766163511GPTR7 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766163511GPTR7 Details Description
Related parts for 766163511GPTR7
CAP ALUM 1800UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
IC 2.55V W/PB 20% TO92-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 2.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 19 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 63V RADIAL datasheet.pdf