CTS Electronic Components 766163560GPTR7
766163560GPTR7 picture photo
Mfg. Part Number
766163560GPTR7
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 56 OHM 16SOIC
Datasheet Download
766163560GPTR7.pdf
Availability of 766163560GPTR7
QUANTITY
766163560GPTR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 766163560GPTR7
Internal Part NumberEIS-766163560GPTR7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series766
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766163560GPTR7
Related Links7661635, 766163560GPTR7 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766163560GPTR7 Details Description
Related parts for 766163560GPTR7
SWITCH 3 POS DIP EXT ROCK SEALED datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 2.4A MICRO8 datasheet.pdf
IC FPGA 487 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 1950MHZ 0603 SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 178 OHM 1% 10W datasheet.pdf