CTS Electronic Components 766163561GP
766163561GP picture photo
Mfg. Part Number
766163561GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 16SOIC
Datasheet Download
766163561GP.pdf
Availability of 766163561GP
QUANTITY
766163561GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766163561GP
Internal Part NumberEIS-766163561GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information766 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package49
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series766
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)560
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766163561GP
Related Links76616, 766163561GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766163561GP Details Description
Related parts for 766163561GP
RES ARRAY 2 RES 27 OHM 0404 datasheet.pdf
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 5OUT 3.3V 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 6SMD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
MSB 2 5-FE-M datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf