CTS Electronic Components 766163561GPTR7
766163561GPTR7 picture photo
Mfg. Part Number
766163561GPTR7
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 16SOIC
Datasheet Download
766163561GPTR7.pdf
Availability of 766163561GPTR7
QUANTITY
766163561GPTR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 766163561GPTR7
Internal Part NumberEIS-766163561GPTR7
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)560
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766163561GPTR7
Related Links7661635, 766163561GPTR7 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766163561GPTR7 Details Description
Related parts for 766163561GPTR7
RES CHAS MNT 560 OHM 5% 80W datasheet.pdf
RES 184 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 33.20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN SOLDR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf