CTS Electronic Components 767163202GP
767163202GP picture photo
Mfg. Part Number
767163202GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 16SOIC
Datasheet Download
767163202GP.pdf
Availability of 767163202GP
QUANTITY
767163202GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 767163202GP
Internal Part NumberEIS-767163202GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information767 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package43
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series767
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.093" (2.36mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)767163202GP
Related Links76716, 767163202GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
767163202GP Details Description
Related parts for 767163202GP
RES SMD 3M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LENS CLEAR GOLDEN DRAGON+ 32DEG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
DIODE 1A 400V 50NS DO-214AC datasheet.pdf