CTS Electronic Components 767163512GP
767163512GP picture photo
Mfg. Part Number
767163512GP
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 5.1K OHM 16SOIC
Datasheet Download
767163512GP.pdf
Availability of 767163512GP
QUANTITY
767163512GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 767163512GP
Internal Part NumberEIS-767163512GP
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.093" (2.36mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)767163512GP
Related Links76716, 767163512GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
767163512GP Details Description
Related parts for 767163512GP
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
OSC SO 187.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RING VIBRAKRIMP (C-401-14) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BRIDGE RECT 1PHASE 1000V GBJL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 8A DO214AB datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2R032FS-3,0C1-2 datasheet.pdf
IC MCU ARM 32K FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
Connector Header 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf