CTS Electronic Components 768143562GP
768143562GP picture photo
Mfg. Part Number
768143562GP
Brief Description
RES ARRAY 7 RES 5.6K OHM 14SOIC
Datasheet Download
768143562GP.pdf
Availability of 768143562GP
QUANTITY
768143562GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 768143562GP
Internal Part NumberEIS-768143562GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information76814 Series Material Declaration
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package48
Series768
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±2%
Number of Resistors7
Number of Pins14
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.220" W (9.91mm x 5.59mm)
Height0.071" (1.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)768143562GP
Related Links76814, 768143562GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
768143562GP Details Description
Related parts for 768143562GP
RES SMD 560K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf