CTS Electronic Components 768163101GP
768163101GP picture photo
Mfg. Part Number
768163101GP
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16SOIC
Datasheet Download
768163101GP.pdf
Availability of 768163101GP
QUANTITY
768163101GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 768163101GP
Internal Part NumberEIS-768163101GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information76816 Series Material Declaration
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package43
Series768
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.071" (1.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)768163101GP
Related Links76816, 768163101GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
768163101GP Details Description
Related parts for 768163101GP
LED SPACER FOR T-1 3/4) 1/4" datasheet.pdf
CONN SPRING 44POS DUAL .236 PCB datasheet.pdf
CARDEDGE 28POS .156 BLACK datasheet.pdf
RES 18 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC MEMS 155.52MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC datasheet.pdf