CTS Electronic Components 768163123GP
768163123GP picture photo
Mfg. Part Number
768163123GP
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 12K OHM 16SOIC
Datasheet Download
768163123GP.pdf
Availability of 768163123GP
QUANTITY
768163123GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 768163123GP
Internal Part NumberEIS-768163123GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information76816 Series Material Declaration
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package43
Series768
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.071" (1.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)768163123GP
Related Links76816, 768163123GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
768163123GP Details Description
Related parts for 768163123GP
BATTRAX SLIC PROTECTOR 6SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKT IDC 40POS W/O KEY TIN datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ datasheet.pdf
RES 50 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
IC OSC XTAL 122.88MHZ 6CLCC datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf