CTS Electronic Components 768163201GP
768163201GP picture photo
Mfg. Part Number
768163201GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 200 OHM 16SOIC
Datasheet Download
768163201GP.pdf
Availability of 768163201GP
QUANTITY
768163201GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 768163201GP
Internal Part NumberEIS-768163201GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information76816 Series Material Declaration
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package43
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series768
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)200
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.071" (1.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)768163201GP
Related Links76816, 768163201GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
768163201GP Details Description
Related parts for 768163201GP
IC DETECTOR VOLTAGE 3.2V 5TSOP datasheet.pdf
HEATSINK (60)57.2X89X12MM LO PRO datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 360CPR 6MM datasheet.pdf
POT 22K OHM 0.4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OVERCURRENT RELAY datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 5W T18 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 100POS DR LOW P datasheet.pdf
FA HD-I 5SMPO070F090O LDMK. datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V T/H datasheet.pdf