CTS Electronic Components 768201472GP
768201472GP picture photo
Mfg. Part Number
768201472GP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 19 RES 4.7K OHM 20SOIC
Datasheet Download
768201472GP.pdf
Availability of 768201472GP
QUANTITY
768201472GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 768201472GP
Internal Part NumberEIS-768201472GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,015
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series768
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±2%
Number of Resistors19
Number of Pins20
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.540" L x 0.220" W (13.70mm x 5.59mm)
Height0.071" (1.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)768201472GP
Related Links76820, 768201472GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
768201472GP Details Description
Related parts for 768201472GP
CONN SPADE FLANG 10-12 AWG #10 datasheet.pdf
IDC CABLE - MKR60K/MC60G/MCS60K datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMC datasheet.pdf
OSC MEMS 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 800MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF FOR COAX CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CTV 2C 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 9.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf