Grayhill, Inc. 76MPSB12S
76MPSB12S picture photo
Mfg. Part Number
76MPSB12S
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH DIP PIANO SEALED 12POS
Datasheet Download
76MPSB12S.pdf
Availability of 76MPSB12S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
76MPSB12S Order Process
Ship out your order
Specifications of 76MPSB12S
Internal Part NumberEIS-76MPSB12S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package104
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series76
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions12
Current Rating150mA
Voltage Rating30VDC
Actuator TypePiano
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.301" (7.65mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesTape Seal
Body MaterialThermoplastic
Length1.280" (32.51mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life2,000 Cycles
Electrical Life2,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)76MPSB12S
Related Links76MP, 76MPSB12S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
76MPSB12S Details Description
Related parts for 76MPSB12S
RES SMD 45.3OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REGISTERED TXRX 3ST 8B 24DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH SOT665 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
MODULE PWR ENT datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf