Grayhill, Inc. 76RGB10T
76RGB10T picture photo
Mfg. Part Number
76RGB10T
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SW DIP RECESS RCKR 10POS AU
Datasheet Download
76RGB10T.pdf
Availability of 76RGB10T
QUANTITY
76RGB10T Order Process
Ship out your order
Specifications of 76RGB10T
Internal Part NumberEIS-76RGB10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package9
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series76
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions10
Current Rating150mA
Voltage Rating30VDC
Actuator TypeRocker
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.292" (7.41mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialThermoplastic
Length1.080" (27.43mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life2,000 Cycles
Electrical Life2,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)76RGB10T
Related Links76RG, 76RGB10T Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
76RGB10T Details Description
Related parts for 76RGB10T
TRANS PNP 45V 0.5A SOT323 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 0804 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 12A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPED 40POS datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CTV 3C 3#20 PIN RECP datasheet.pdf
TV 18C 14#22D 4#8 TWIN PIN REC datasheet.pdf
Dual 350 MHz Low Power Amplifier IC datasheet.pdf