Grayhill, Inc. 76RSB10ST
76RSB10ST picture photo
Mfg. Part Number
76RSB10ST
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SW DIP ROCKER SEAL 10POS TH 30V
Datasheet Download
76RSB10ST.pdf
Availability of 76RSB10ST
QUANTITY
76RSB10ST Order Process
Ship out your order
Specifications of 76RSB10ST
Internal Part NumberEIS-76RSB10ST
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package9
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series76
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions10
Current Rating150mA
Voltage Rating30VDC
Actuator TypeRocker
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.292" (7.41mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesTape Seal
Body MaterialThermoplastic
Length1.080" (27.43mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life2,000 Cycles
Electrical Life2,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)76RSB10ST
Related Links76RS, 76RSB10ST Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
76RSB10ST Details Description
Related parts for 76RSB10ST
RES SMD 105K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH DARL 8-DIP GW datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 8.702K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
RJI 8XAWG27/7 CLASS E IP67 PUR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf