Grayhill, Inc. 76RSB12SLT
76RSB12SLT picture photo
Mfg. Part Number
76RSB12SLT
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH DIP RECESS RCKR SLD 12POS
Datasheet Download
76RSB12SLT.pdf
Availability of 76RSB12SLT
QUANTITY
76RSB12SLT Order Process
Ship out your order
Specifications of 76RSB12SLT
Internal Part NumberEIS-76RSB12SLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package8
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series76
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions12
Current Rating150mA
Voltage Rating30VDC
Actuator TypeRocker
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.292" (7.41mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesPosition Identification Line, Tape Seal
Body MaterialThermoplastic
Length1.280" (32.51mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life2,000 Cycles
Electrical Life2,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)76RSB12SLT
Related Links76RSB, 76RSB12SLT Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
76RSB12SLT Details Description
Related parts for 76RSB12SLT
EMITTER IR 880NM 50MA 0805 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 3P-3P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BROWN 5000' datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR HMC955LC4B datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
COMB 15 POS datasheet.pdf