NorComp 772-E25-203R001
772-E25-203R001 picture photo
Mfg. Part Number
772-E25-203R001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
772-E25-203R001.pdf
Availability of 772-E25-203R001
QUANTITY
772-E25-203R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 772-E25-203R001
Internal Part NumberEIS-772-E25-203R001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAL-D™ IP67 Connectors
Video FileIP67 D-Sub Assembly
Featured ProductSEAL-D® D-Sub Connectors
3D Model772-E25-203Rxx1.pdf772-E25-203Rxx1.stp772-E25-203Rxx1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 772-E
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)772-E25-203R001
Related Links772-E25, 772-E25-203R001 Datasheet, NorComp Distributor
772-E25-203R001 Details Description
Related parts for 772-E25-203R001
IC SUPERVISOR FOR CPU 16SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DIODE PIN GP 200V SOT-23 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 20NS 52PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
LED ORANGE-RED CLEAR ROUND T/H datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 161-171MHZ MX datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf