NorComp 773-E25-113R011
773-E25-113R011 picture photo
Mfg. Part Number
773-E25-113R011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
773-E25-113R011.pdf
Availability of 773-E25-113R011
QUANTITY
773-E25-113R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 773-E25-113R011
Internal Part NumberEIS-773-E25-113R011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model773-E25-113Rxx1.pdf773-E25-113Rxx1.stp773-E25-113Rxx1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 773-E
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)773-E25-113R011
Related Links773-E25, 773-E25-113R011 Datasheet, NorComp Distributor
773-E25-113R011 Details Description
Related parts for 773-E25-113R011
RES SMD 412 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 16 OUT 24V datasheet.pdf
TAPE DOUBLE COAT VINYL 6"X5YD datasheet.pdf
RES 100 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FUSE 36KV 31.5AMP 3" SEAL datasheet.pdf