FFF 77311-102-14LF
77311-102-14LF picture photo
Mfg. Part Number
77311-102-14LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS
Datasheet Download
77311-102-14LF.pdf
Availability of 77311-102-14LF
QUANTITY
77311-102-14LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 77311-102-14LF
Internal Part NumberEIS-77311-102-14LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77311-102-14LF
Related Links77311-1, 77311-102-14LF Datasheet, FFF Distributor
77311-102-14LF Details Description
Related parts for 77311-102-14LF
RES 50 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 3.2A SOT-363 datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V 10% BX 1805 datasheet.pdf
HIGH-TEMPERATURE LABEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf