FFF 77311-122-20LF
77311-122-20LF picture photo
Mfg. Part Number
77311-122-20LF
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS
Datasheet Download
77311-122-20LF.pdf
Availability of 77311-122-20LF
QUANTITY
77311-122-20LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 77311-122-20LF
Internal Part NumberEIS-77311-122-20LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.305" (7.75mm)
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77311-122-20LF
Related Links77311-1, 77311-122-20LF Datasheet, FFF Distributor
77311-122-20LF Details Description
Related parts for 77311-122-20LF
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC QUAD RS485 DIFF DVR 16-SOIC datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 361-BGA datasheet.pdf
INTERFACE MODULE 50POS DSUBHD datasheet.pdf
TRIMMER 22 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 0.4NH 320MA 500 MOHM datasheet.pdf
PANEL TOUCH SCREEN TFT datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf