FFF 77311-418-16LF
77311-418-16LF picture photo
Mfg. Part Number
77311-418-16LF
Brief Description
BERGSTIK
Datasheet Download
77311-418-16LF.pdf
Availability of 77311-418-16LF
QUANTITY
77311-418-16LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 77311-418-16LF
Internal Part NumberEIS-77311-418-16LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationBergstik Design 03/Mar/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness78.7µin (2.00µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77311-418-16LF
Related Links77311-4, 77311-418-16LF Datasheet, FFF Distributor
77311-418-16LF Details Description
Related parts for 77311-418-16LF
CONN HEADER 10POS R/A 15GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
FUSE LINK 500V GL NH 50A datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 1-9 datasheet.pdf
RELAY SSR 25A 660VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 10CIRC .437 datasheet.pdf
EVCA 16MM CABLE 32A UL WHT 15FT datasheet.pdf