FFF 77311-824-12LF
77311-824-12LF picture photo
Mfg. Part Number
77311-824-12LF
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS
Datasheet Download
77311-824-12LF.pdf
Availability of 77311-824-12LF
QUANTITY
77311-824-12LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 77311-824-12LF
Internal Part NumberEIS-77311-824-12LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.266" (6.75mm)
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77311-824-12LF
Related Links77311-8, 77311-824-12LF Datasheet, FFF Distributor
77311-824-12LF Details Description
Related parts for 77311-824-12LF
Connector Header 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BERGSTRIP .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 5MM datasheet.pdf
IC TXRX RS485 60V 250KBPS 8DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf