FFF 77317-101-16LF
77317-101-16LF picture photo
Mfg. Part Number
77317-101-16LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK R/A
Datasheet Download
77317-101-16LF.pdf
Availability of 77317-101-16LF
QUANTITY
77317-101-16LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 77317-101-16LF
Internal Part NumberEIS-77317-101-16LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.225" (5.72mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77317-101-16LF
Related Links77317-1, 77317-101-16LF Datasheet, FFF Distributor
77317-101-16LF Details Description
Related parts for 77317-101-16LF
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN RECEPT 55POS TYPE C R/A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 6POS PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM 4FLIPCHIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 50ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf