FFF 77317-803-72LF
77317-803-72LF picture photo
Mfg. Part Number
77317-803-72LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 2ROW R/A 72POS
Datasheet Download
77317-803-72LF.pdf
Availability of 77317-803-72LF
QUANTITY
77317-803-72LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 77317-803-72LF
Internal Part NumberEIS-77317-803-72LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions72
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77317-803-72LF
Related Links77317-8, 77317-803-72LF Datasheet, FFF Distributor
77317-803-72LF Details Description
Related parts for 77317-803-72LF
RES SMD 68.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 8A/13A 8DFN datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf