NorComp 774-E25-213R141
774-E25-213R141 picture photo
Mfg. Part Number
774-E25-213R141
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
774-E25-213R141.pdf
Availability of 774-E25-213R141
QUANTITY
774-E25-213R141 Order Process
Ship out your order
Specifications of 774-E25-213R141
Internal Part NumberEIS-774-E25-213R141
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 774-E
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Hardware
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)774-E25-213R141
Related Links774-E25, 774-E25-213R141 Datasheet, NorComp Distributor
774-E25-213R141 Details Description
Related parts for 774-E25-213R141
MODULE 802.15.4 63MW CHIP ANT datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf