Bourns Inc. 77F471J-TR-RC
77F471J-TR-RC picture photo
Mfg. Part Number
77F471J-TR-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 126MA 8.5 OHM TH
Datasheet Download
77F471J-TR-RC.pdf
Availability of 77F471J-TR-RC
QUANTITY
77F471J-TR-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 77F471J-TR-RC
Internal Part NumberEIS-77F471J-TR-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series77F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±5%
Current Rating126mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8.5 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant1.8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.410" L (3.99mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77F471J-TR-RC
Related Links77F471, 77F471J-TR-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
77F471J-TR-RC Details Description
Related parts for 77F471J-TR-RC
TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
HM2 INS TOOL SHROUD AB datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 723 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 660MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC MONITOR PMBUS datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE PWR 7E 17KV BBU-20 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf