NorComp 780-M15-103L011
780-M15-103L011 picture photo
Mfg. Part Number
780-M15-103L011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
780-M15-103L011.pdf
Availability of 780-M15-103L011
QUANTITY
780-M15-103L011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 780-M15-103L011
Internal Part NumberEIS-780-M15-103L011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model780-M15-103Lxx1.pdf780-M15-103Lxx1.stp780-M15-103Lxx1.igs
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 780-M
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)780-M15-103L011
Related Links780-M15, 780-M15-103L011 Datasheet, NorComp Distributor
780-M15-103L011 Details Description
Related parts for 780-M15-103L011
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH OCTAL SER I/O 32-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.562 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
END PLATE 23MM WIDE ORANGE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT PIN datasheet.pdf