NorComp 780-M44-203L001
780-M44-203L001 picture photo
Mfg. Part Number
780-M44-203L001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
780-M44-203L001.pdf
Availability of 780-M44-203L001
QUANTITY
780-M44-203L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 780-M44-203L001
Internal Part NumberEIS-780-M44-203L001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAL-D™ IP67 Connectors
Video FileIP67 D-Sub Assembly
Featured ProductSEAL-D® D-Sub Connectors
3D Model780-M44-203Lxx1.pdf780-M44-203Lxx1.stp780-M44-203Lxx1.igs
Standard Package50
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)780-M44-203L001
Related Links780-M44, 780-M44-203L001 Datasheet, NorComp Distributor
780-M44-203L001 Details Description
Related parts for 780-M44-203L001
MOSFET P-CH 30V 2.1A 8MICRO datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 8.24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 108MA 3.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN HOUSING 16COND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 2.2UH SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf