NorComp 781-M44-113R001
781-M44-113R001 picture photo
Mfg. Part Number
781-M44-113R001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
781-M44-113R001.pdf
Availability of 781-M44-113R001
QUANTITY
781-M44-113R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 781-M44-113R001
Internal Part NumberEIS-781-M44-113R001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 781-M
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)781-M44-113R001
Related Links781-M44, 781-M44-113R001 Datasheet, NorComp Distributor
781-M44-113R001 Details Description
Related parts for 781-M44-113R001
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A TIN-LEAD datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 12X1X5" 6A MED datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf