Grayhill, Inc. 78C12RAT
78C12RAT picture photo
Mfg. Part Number
78C12RAT
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH DIP RAISE SLIDE 12POS
Datasheet Download
78C12RAT.pdf
Availability of 78C12RAT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
78C12RAT Order Process
Ship out your order
Specifications of 78C12RAT
Internal Part NumberEIS-78C12RAT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL78C Series 08/Jun/2012
Standard Package14
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series78C
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions12
Current Rating25mA
Voltage Rating24VDC
Actuator TypeSlide (Standard)
Actuator LevelRaised
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Height Above Board0.389" (9.90mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPlastic
Length1.280" (32.51mm)
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life2,000 Cycles
Electrical Life2,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)78C12RAT
Related Links78C1, 78C12RAT Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
78C12RAT Details Description
Related parts for 78C12RAT
IDC CABLE- APR40A/ AE40M / APR40 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 1A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 1.5KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONTACT FINGER EMI SMD datasheet.pdf
T4012 2NC+2NO BBM, FLEX1 ACT datasheet.pdf
MODULE DC/DC 8TH BRICK 1.8V 25A datasheet.pdf