Bourns Inc. 78F102J-RC
78F102J-RC picture photo
Mfg. Part Number
78F102J-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 60MA 31.4 OHM TH
Datasheet Download
78F102J-RC.pdf
Availability of 78F102J-RC
QUANTITY
78F102J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 78F102J-RC
Internal Part NumberEIS-78F102J-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series78F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±5%
Current Rating60mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)31.4 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant1.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)78F102J-RC
Related Links78F10, 78F102J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
78F102J-RC Details Description
Related parts for 78F102J-RC
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
ROUND SPACER #8 PHENOLIC 1/2" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 32VAC/VDC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf