Bourns Inc. 78F102J-TR-RC
78F102J-TR-RC picture photo
Mfg. Part Number
78F102J-TR-RC
Brief Description
FIXED IND 1MH 60MA 31.4 OHM TH
Datasheet Download
78F102J-TR-RC.pdf
Availability of 78F102J-TR-RC
QUANTITY
78F102J-TR-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 78F102J-TR-RC
Internal Part NumberEIS-78F102J-TR-RC
FamilyFixed Inductors
Series78F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±5%
Current Rating60mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)31.4 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant1.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)78F102J-TR-RC
Related Links78F102, 78F102J-TR-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
78F102J-TR-RC Details Description
Related parts for 78F102J-TR-RC
RES SMD 536 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SSR 25A BURST FIRE CONTRL 4-20MA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC RLLR LVR datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 50V 0.15W VESM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 240MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IND, PWR, 5050 CHASER SERI NPB datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 250MW SOD323 datasheet.pdf