Bourns Inc. 78F3R3J-RC
78F3R3J-RC picture photo
Mfg. Part Number
78F3R3J-RC
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 575MA 300 MOHM
Datasheet Download
78F3R3J-RC.pdf
Availability of 78F3R3J-RC
QUANTITY
78F3R3J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 78F3R3J-RC
Internal Part NumberEIS-78F3R3J-RC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
Series78F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±5%
Current Rating575mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)78F3R3J-RC
Related Links78F3R, 78F3R3J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
78F3R3J-RC Details Description
Related parts for 78F3R3J-RC
FILTER RFI PCB MOUNT 10A datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST DL 8DSBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
FLEXIBLE LIGHT PIPE datasheet.pdf
RES ARRAY 11 RES 330 OHM 12SRT datasheet.pdf