Bourns Inc. 78F5R6J-RC
78F5R6J-RC picture photo
Mfg. Part Number
78F5R6J-RC
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 500MA 400 MOHM
Datasheet Download
78F5R6J-RC.pdf
Availability of 78F5R6J-RC
QUANTITY
78F5R6J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 78F5R6J-RC
Internal Part NumberEIS-78F5R6J-RC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
Series78F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±5%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant32MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)78F5R6J-RC
Related Links78F5R, 78F5R6J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
78F5R6J-RC Details Description
Related parts for 78F5R6J-RC
GROMMET RUBBER BLACK datasheet.pdf
IC MMIC SWITCH SPDT 8-VSP datasheet.pdf
SWITCH PB MOM RED PNL MNT datasheet.pdf
INTERFACE MODULE PIN STRIP 20POS datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS 90DEG datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/05/180 1.5 BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 50W DO5 datasheet.pdf